Kujawsko-Pomorski Związek Koszykówki

Wszystkie rozgrywki

Proszę czekać...

PROTOKÓŁ CZAS GRY BOISKO TABLICE

  

Pytanie nr 1. Na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o zawodników wchodzących na boisko na początku meczu, przy nowej oktawce (pasarela do U14 włącznie) lub przy zmianach?

ODP:

Należy zwrócić uwagę u zawodników i zawodniczek na łańcuszki, kolczyki, bransoletki, sznureczki na nadgarstkach czyli wszystkie rzeczy, które mogą spowodować kontuzję w czasie meczu. Ponadto należy poprosić o włożenie koszulek w spodenki, i o porządne (szczególnie u zawodników od U11 do U14) zawiązanie butów przed meczem.

 

Pytanie nr 2. Na co zwrócić uwagę przy podrzucie sędziowskim na początku meczu?

ODP :

Przede wszystkim na poprawne wykonanie podrzutu, ale nie mniej ważną rzeczą jest niestrzymanie gwizdka w zębach przy podrzucie i zaraz po podrzucie piłki.

 

Pytanie nr 3. Czy możemy zacząć mecz o wyznaczonym czasie, aby nie było opóźnień w kolejnych meczach, które odbywają się na tej hali, jeżeli trener gospodarzy zapewnia nas, że opieka medyczna jest już w drodze i spóźni się maksymalnie 15 minut?

ODP:

Nie, nie możemy. Mecz nie może się rozpocząć bez obecności opieki medycznej na hali. Na opiekę czekamy maksymalnie 30 minut od wyznaczonej godziny meczu. W przypadku nieobecności opieki medycznej po upływie 30 minut, mecz kończy się walkowerem gospodarzy.

 

Pytanie nr 4. W przypadku gdy zawodnik zostanie ukarany 5 przewinieniem osobistym w meczu, ile czasu ma trener drużyny tego zawodnika na przeprowadzenie zmiany i wyznaczenie zmiennik do gry za zawodnika z 5 faulami?

ODP.

30 sekund.

 

Pytanie nr 5. Jeżeli przy ostatnim rzucie osobistym po wcześniejszym faulu osobistym piłka utknie między tablicą, a obręczą, to czy jest to błąd zawodnika rzucającego i drużyna przeciwna otrzyma piłkę do wprowadzenia?

ODP.

Nie, nie jest to błąd zawodnika rzucającego. Jest to sytuacji rzutu sędziowskiego, a zatem strzałka decyduje, która drużyna wznowi grę.

 

Pytanie nr 6. Skąd należy wznowić grę jeżeli w czasie akcji rzutowej zawodnik popełnia błąd kroków, ale wykona rzut do kosza po gwizdku sędziego i piłka wpadnie do kosza?

ODP:

Drużyna przeciwna wznowi grę zza lini bocznej z miejsca będącego przedłużeniem lini rzutów osobistych.

 

Pytanie nr 7. Czy po faulu ofensywnym, w przypadku przekrocznia w danej kwarcie przez drużynę atakującą limitu fauli drużynowych, przyznawane są dwa rzuty wolne dla faulowanego zawodnika obrony?

ODP:

NIE. Karą za faul ofensywny nie są dwa rzuty osobiste, niezależnie od liczby fauli drużynowych. Drużyna faulowanego zawodnika otrzyma piłkę i wznowi grę zza lini w miejscu najbliższym popełnienia faulu.

 

Pytanie nr 8. Jeżeli w trakcie rzutu do kosza w 6 sekundzie zostającej do końca czasu akcji piłka utknie między obręczą, a tablicą, i strzałka wskazuje, że piłkę należy przyznać drużynie, które wykonała przed momentem rzut, to czy pozostawiamy 6 sekund na dogranie akcji?

ODP:

NIE. Jest to sytuacja rzutu sędziowskiego w momencie gdy żadna z drużyn nie miała już posiadania piłki. A zatem w zależności od wskazania strzałki ustawiamy 14 lub 24 sekundy.

 

Pytanie nr 9. Czy na boisku połowa ataku i połowa obrony mają taką samą powierzchnię?

ODP:

NIE. Połowa obrony jest większa o powierznię lini środkowej boiska. A zatem połowa obrony jest dłuża o 5 cm od połowy ataku.

 

Pytanie nr 10. Czy przy wprowadzaniu piłki zza lini końcowej lub lini bocznej, nadepnięcie na linię (ale nie przekroczenie jej) jest błędem zawodnika wprowadzającego piłkę?

ODP:

NIE. Linia końcowa i linie boczne nie są częściami boiska, a zatem zawodnik wprowadzający piłkę nadeptując na te linie dalej znajduje się poza boiskiem.

Decathlon Mazowsze Molten
Obraz